RECENTLY VISITED
CONTACT INFO
  • Address:
  • Phone:
  • Email:

Tė nderuar qytetarė

Tė nderuar qytetarė

Kuvendi i Republikės sė Shqipėrisė mė datė 04.02.2010 miratoi ligjin Nr. 10 221, “Pėr mbrojtjen nga diskriminimi”.
Komisioneri pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi u krijua bazuar nė kėtė ligj si institucion i pavarur nė ushtrimin e detyrės, qė siguron mbrojtjen efektive nga diskriminimi dhe nga ēdo formė sjelljeje qė nxit diskriminimin pėr shkak tė gjinisė, racės, ngjyrės, etnisė, gjuhės, identitetit gjinor, orientimit seksual, bindjeve politike, fetare ose filozofike, gjendjes ekonomike, arsimore ose shoqėrore, shtatzėnisė, pėrkatėsisė prindėrore, pėrgjegjėsisė prindėrore, moshės, gjendjes familjare ose martesore, gjendjes civile, vendbanimit, gjendjes shėndetėsore, predispozicioneve gjenetike, aftėsisė sė kufizuar, pėrkatėsisė nė njė grup tė veēantė, ose pėr ēdo shkak tjetėr.

Kuvendi i Republikės sė Shqipėrisė me Vendimin Nr. 33, datė 22.04.2010, “Pėr zgjedhjen e Komisionerit pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi” zgjodhi zonjėn Irma Baraku nė kėtė detyrė, si dhe me vendimin Nr. 34, datė 20.05.2010 “Pėr miratimin e strukturės, organikės dhe kategorizimit tė pozicioneve tė punės tė zyrės sė Komisionerit pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi” miratoi strukturėn, organikėn dhe kategorizimet e punės sė zyrės sė Komisionerit duke mundėsuar kėshtu funksionimin dhe fillimin e punės sė kėsaj zyre.

Krijimi i kėtij institucioni erdhi si iniciative e shoqėrisė civile qė hartoi draftin e ligjit, si rezultat i kėrkesave tė BE pėr hapat qė duhet tė bėnte Shqipėria pėr progres nė procesin e integrimit evropian, dhe pasqyroi angazhimin e autoriteteve Shqiptare drejt respektimit tė tė drejtave tė njeriut, barazisė dhe mosdiskriminimit.

Veprimtaria e Komisionerit realizohet nėpėrmjet shqyrtimit tė ankesave tė subjekteve qė pretendojnė se janė viktima tė sjelljeve diskriminuese apo qė e nxisin atė, jo vetėm nga  administrata publike, por edhe nga subjektet private. Gjithashtu, Komisioneri realizon hetime administrative pas marrjes sė informacionit tė besueshėm pėr shkelje tė kėtij ligji, dhe bėn sondazhe dhe monitorime pėr nivelin e zbatimit tė ligjit. Procedurat  e hetimit administrativ pasohen nga rekomandime dhe nė rast tė moszbatimit tė tyre vendosen edhe sanksione sipas parashikimeve ligjore. Te gjitha kėto shoqėrohen me aktivitete qė synojnė informimin dhe sensibilizimin e komunitetit, organeve tė administratės publike dhe subjekteve private pėr tė nxitur parimin e barazisė dhe mosdiskriminimit.