RECENTLY VISITED
CONTACT INFO
  • Address:
  • Phone:
  • Email:

Komisioneri pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi dhe Prezenca e OSBE-sė diskutojnė mėnyrat e zvogėlimit tė diskriminimit nė shkollė

Komisioneri pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi dhe Prezenca e OSBE-sė diskutojnė mėnyrat e zvogėlimit tė diskriminimit nė shkollė

Komisionerit pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi (KMD) dhe Prezenca e OSBE-sė nė Shqipėri mbajtėn tė hėnėn, mė 11 prill 2011, njė takim, ku diskutuan se si mund tė pakėsohet diskriminimi nėpėr shkolla.

Komisionerja pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi, Irma Baraku, dhe Kryetari i Prezencės, Ambasadori Eugen Wollfarth morėn pjesė nė kėtė veprimtari, e cila u organizua nė kuadėr tė bashkėpunimit tė Komisionerit me Prezencėn pėr tė rritur ndėrgjegjėsimin pėr diskriminimin, veēanėrisht te nxėnėsit dhe mėsuesit.

Gjatė veprimtarisė, u pėrurua njė ekspozitė me vizatime dhe krijime poetike tė nxėnėsve 10-15 vjeēarė mbi temėn e diskriminimit. Juria u dha ēmime disave prej tyre. Punimet artistike do tė botohen nė njė broshurė, e cila do tė shpėrndahet mė pas nė shkollat nėntėvjeēare.

Nė takim, njė psikologe paraqiti njė panoramė se si fėmijėt e perceptojnė diskriminimin, duke shtuar se ēfarė mund tė bėhet pėr ta pakėsuar akoma mė shumė diskriminimin. Dy ekspertė nė fushėn e antidiskriminimit, gjithashtu, folėn se si zbatohet te nxėnėsit ligji “Pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi”.